Вивчаємо рідну мову разом!
"Мова зникає не тому, що її не вчать інші, а тому, що нею не говорять ті, хто її знає"
З часів Євромайдану українська мова в спілкуванні стала ознакою патріотизму. Після анексії Криму та військової агресії Росії на Сході російськомовні українці почали відмовлятись вживати російську як мову окупанта.
«Мова зникає не тому, що її не вчать інші, а тому, що нею не говорять ті, хто її знає» – ці слова іспанського політика Хосе-Марії Арце розлетілись в соціальних мережах як заклик спілкуватись рідною мовою. Говорити українською стало не просто модою, а потребою для свідомих громадян, проте в багатьох на заваді став страх помилитися у вимові, граматиці, лексиці тощо.
Тож, якщо хочете говорити українською правильно, цей блог для вас! Що можна знайти тут:
◈усі тонкощі власного висловлювання;
◈цікавинки з лексики;
◈правильність вимови;
◈значення фразеологізмів;
◈українські відповідники до іншомовних слів;
◈написання прислівників;
Зацікавило? Тоді розпочинаймо!
⬪⬪⬪
Уміння правильно наголошувати слова - одна з вимог культури мовлення, тож слід знати про це трохи більше.
Наголос - це виділення голосом одного зі складів слова.
На відміну від деяких європейських мов (французької, польської тощо), в українській наголос вільний, оскільки він не закріплений за певним складом і може падати на будь-який: мА-ти, о-сЕ-ля, ма-га-зИн, ав-то-мо-бІль.
У деяких словах наголос може бути подвійний: зАвждИ, кОрИсний, мАбУть.
За допомогою наголосу можуть розрізнятися лексичні значення слів, граматичні форми одного й того ж слова й різні частини мови. Наприклад:
◽Атлас (збірник карт) і атлАс (тканина);
◽Ірис (рослина) й ірИс (цукерка);
◽Орган (частина організму) й оргАн (музичний інструмент);
◽вИгода (користь) і вигОда (зручність);
◽Озера (Р.в. одн.) та озЕра (Н.В. мн.);
◽плАчу (від плакати) й плачУ (від платити);
◽дзвОни (ім.) та дзвонИ (дієсл.);
Правильно наголошуйте слова!
абИде, абИяк, алфАвіт, айвА, авторИ, дОлішній, дОгмат, кУрятина, нАчинка, чолО, піалА, вершковЕ, валовИй, ідетЕ, ведмедИця, піцЕрія, кИшка, спИна, щИпці, вІдгомін, грОшей, гуртОжиток, симетрІя, рАзом, довІдник, оптОвий, мАркетинг, пОдруга, дрОва, прИятель, перЕпис, псевдонІм, серЕдина, щавЕль, цЕнтнер, течіЯ, ознАка, руслО, мЕблевий, вІрші, рукОпис, граблІ, вИтрати, хУтро, крОїти, з дІтьми, рондО, пізнАння, генЕзис, корОмисло, загАдка, порядкОвий, позАторік, чорнОслив, чорнОзем, дичАвіти, аджЕ, кінематогрАфія, ідемО, сантимЕтр, ненАвидіти, тріскОтнява, борОдавка, вИпадок, каталОг, листопАд, щЕлепа, зрУчний, горІлиць, дОнька, дочкА, кропивА, диспансЕр, уподОбання, фенОмен, фОльга, визвОльний, кулінАрія, добУток, мозолИстий, зОзла, новИй, фартУх, отАман, індУстрія, везлА, добовИй, зОвсім, ГерасИм, барОметр, подУшка, вітчИм, зубОжіти, вимОга.
Тут зібрано найуживаніші слова, тож бажаю успіху у вивченні! Ось і все. Насамкінець лише додам: шануймо себе, дбаючи про чистоту свого мовлення!
⬧⬧⬧
Очень полезная информация! Красиво сделано. Продолжай в том же духе!
ОтветитьУдалитьДякую, вам за цю необхідну інформацю😻. Справді ми маємо відродити нашу мову, почавши з себе☝️
ОтветитьУдалитьЧекаю нового посту з нетерпінням💡😍
крутоооот
ОтветитьУдалить